Alergia i dolegliwości alergiczne, sposoby leczenia

Alergia to reakcja wynikająca z nadwrażliwości organizmu na określony czynnik czyli aleren. Alergia może przybierać różne objawy i mieć różnoraki charakter. Osoby z dolegliwościami alergicznymi powinny zawsze dokłaldnie czytać etykiety ich zawartość i skład różnych produktów, by unikać spożywania „ukrytych” składników alergizujących. Każdy alergen może wywołać niepożądaną reakcję uczuleniową. U różnych osób jeden czynnik uczulający może wywołać różne reakcje alergiczne i odczyny. Ten sam rodzaj nadwrażliwości nierzadko można stwierdzić u czlonków rodziny.

Reakcja na alergen

Reakcja na alergen może być natychmiastowa lub opóźniona i wystąpi c nawet po kilku dniach. Schemat zmniejszenia lub zlikwidowania objawów polega na usunięciu alergenu lub unikaniu kontaktu z nim, podawaniu leków bez recepty zmniejszających nasilenie reakcji alergicznych lub też, działających miejscowo, na skórze, w oskrzelach, na spojówkach w nosie, leki te łagodzą obrzęk śluzówki, nadmierne wydzielanie śluzu i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Jeżeli alergen jest znany, podaje się szczepionkę w celu uodpornienia – odczula się. Alergia skórna to alergia kontaktowa, może przybierać postać pokrzywki czyli silnie swędzącej, nagle pojawiające się wysypki. Takie zmiany mogą otrzymywać się na skórze nawet kilkanaście godzin. W leczeniu pokrzywki stosuje się leki przeciwhistaminowe i czasem kortykosteroidy.

Atopowe zapalanie skóry

Główną postacią alergii skórnej jest atopowe zapalenie skóry. W AZS na twarzy i zewnętrznych powierzchniach przedramion i łydek u niemowląt a u starszych dzieci w zgięciach łokci i pod kolanami oraz na nadgarstkach i szyi pokazują się swędzące wykwity. W tych zajętych chorobowo miejscach skóra staje się sucha i szorstka. Leczenie atopowego zapalenie skóry polega przede wszystkim na usunięciu czynnika alergizującego. Do pielęgnacji skóry używa się środków nawilżających i natłuszczających. Jeżeli objawy się nasilają i są trudne do zniesienia stosuje się maści i kremy przeciwzapalne oraz leki przeciwhistaminowe. Alergia pokarmowa najczęściej jest obserwowana u małych dzieci i niemowląt. Po mimo, że miejscem ich kontaktu i przenikania jest przewód pokarmowy objawy uczulenia mogą dotyczyć także nosa, skóry, gardła i oskrzeli. Objawy alergii są różne; często przyjmują postać kolki jelitowej, ulewania, wzdęć brzucha, biegunki lub zaparć.Mają zmienne nasilenie i zazwyczaj z wiekiem dziecka mijają lub maleje ich intensywność. Alergia oddechowa może mieć postać nieżytu nosa, astmy, zapalenia układu oddechowego. Najczęstszymi alergenami są pyłki traw i drzew, roztocza, sierść zwierząt.

Moda, Uroda, Lifestyle – https://jakitatuaz.pl/

Redakcja sommer-foto.pl