Co zrobić, by koszty ślubu i wesela nie przerosły finansowo młodego małżeństwa?

Ślub i wesele to tak naprawdę drogie przedsięwzięcie organizacyjne. By jemu podołać, trzeba mieć solidne oszczędności. Na szczęście ślubu nie bierze się ot, tak. I zazwyczaj od zaręczyn do wesela mija trochę czasu. Można w tym okresie uzbierać potrzebną sumę.

Co wlicza się w koszty ślubu i wesela?

Na pewno wynajęcie sali i rezerwacja menu. To tak naprawdę spory wydatek. Trzeba w końcu zamówić sporą liczbę miejsc i opłacić przygotowanie wykwintnych potraw, przekąsek i deserów. Dużo pieniędzy podczas wesela idzie także na alkohol i opłacenie muzyki. Odpowiedni zespól lub didżej są niezbędni, bo kto rozkręci zabawę i zapewni gościom weselnym szereg atrakcji.

Poza tym mistrz ceremonii przyda się zwłaszcza w trakcie oczepin. W ich trakcie radosnym pląsom i ciekawym wyzwaniom podczas rozgrywania konkurencji nie ma końca. Przyszli małżonkowie muszą także opłacić księdza, fotografa i wszystkich ludzi, którzy pracują na sali weselnej. W sumie są to całkiem duże koszta i trzeba im sprostać. Inaczej z wesela i ślubu nici.

Inne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy organizacji wesela.

Do kosztów ślubu i wesela należą także zakup sukni ślubnej i garnituru dla Pana Młodego. Trzeba również zamówić operatora, który będzie nagrywał całą uroczystość ślubną w Kościele. Ponadto trzeba zamówić kwiaty, balony i inne ozdoby, które posłużą jako przybranie sali i terenu wokół Kościoła. Poza tym Panna Młoda w tym dniu korzysta zazwyczaj z usług fryzjerki, kosmetyczki bądź makijażystki. Musi ona w tym dniu wyglądać olśniewająco, a to nie przychodzi niestety samo. Trzeba na to solidnie zapracować, a do tego niezbędne są pieniądze.

Jak rozkładają się koszty ślubu i wesela?

Zazwyczaj to rodziny Pana Młodego i Panny Młodej dzielą się kosztami po połowie. Tak jest najpraktyczniej i najsprawiedliwiej. Czasem jednak jest to niemożliwe, bo tylko jedną z rodzin stać finansowo, by podołać temu wyzwaniu. Toteż strona, która nie może zaangażować się finansowo, pomaga w inny sposób. Na przykład przygotowuje potrawy lub zajmuje się przystrojeniem sali.

Bywa i także, że za uroczystość ślubną płacą wyłącznie Państwo Młodzi, bo nie chcą przysparzać rodzinom dodatkowych zmartwień. Dlatego też na długo przed ślubem oszczędzają każdy grosz, by w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło im pieniędzy. W wyjątkowych sytuacjach to pieniądze z prezentów są walutą, którą używają do płacenia za ślub i wesele.

Co robi Młoda Para, by jakoś obniżyć koszty ślubu i wesela?

Po pierwsze zaprasza mniejszą liczbę gości- niż wcześniej planowała. Po drugie kupuje lub wypożycza używaną suknię ślubną, lub garnitur. Po trzecie wyjeżdża za granicę, by ciężko pracować. I w ten sposób uzbierać potrzebne środki. Czasem jedno z przyszłych małżonków zapożycza się u znajomych i przyjaciół, by tylko ślub wypadł okazale.

Coraz częstszą praktyką jest także kredyt bankowy na poczet ślubu i wesela. To nic, że młodzi małżonkowie będą go spłacać przez najbliższe 10 lat. Ważne, żeby przyjęcie weselne było z tak zwaną pompą. To nieistotne, że czasem Młodzi rozstają się po roku, a kredyt nadal ciąży nad ich głowami.

Redakcja sommer-foto.pl