Tutaj jesteś

Po co pozostawia się znak wodny na zdjęciu?

20 lutego 2022 Ślub i wesele znak wodny na zdjęciu


Pozostawiany czasem na zdjęciach znak wodny, to dowód posiadanych do niego praw autorskich. Jego celem jest promocja jego posiadacza, ale też zniechęcenie podmiotów trzecich do jego późniejszego wykorzystania. Co jeszcze warto wiedzieć o wodnych znakach znajdujących się na zdjęciach?

Jak to było dawniej?

Jeszcze jakiś czas temu znak wodny na zdjęciu był umieszczany w dość mało widocznym miejscu. Strategia ta wynikała w głównej mierze z chęci niezakłócania naturalnego przekazu zdjęcia. Niestety, z biegiem czasu wielu nieuczciwych internautów zaczęło te zdjęcia wykradać. W takich przypadkach usunięcie znaku wodnego było banalnie proste, gdyż wiązało się jedynie z wycięciem fragmentu zdjęcia. Zmusiło to twórców do pokrycia znakiem wodnym całego zdjęcia. Przykłady takich działań widać zwłaszcza w tzw. bankach zdjęć, w których to praktycznie wszystkie grafiki są „otoczone” znakiem ich właściciela.

Dlaczego warto wytwarzać znak wodny na zdjęciu?

Jeśli ktoś jest autorem określonego, udostępnianego w Internecie zdjęcia, to powinien on nałożyć na niego znak wodny. Ma on najczęściej postać półprzezroczystej grafiki, która powinna być umieszczona w rogach zdjęcia, a także w jego środku. Dzięki temu osoba trzecia nie będzie chciała korzystać z cudzych zdjęć. Usunięcie umiejętnie nałożonego znaku wodnego jest bardzo trudne i zwykle wiąże się z pozostawieniem na grafice zmian, których nie da się już wyeliminować. Co więcej, znak ten służy do promocji jego wystawcy. Oznacza to, że osoba wykradająca takie zdjęcie, automatycznie przyczyniałaby się do promocji jego właściciela.

Znak wodny – jak powinien wyglądać?

Najczęściej treścią znaku wodnego na zdjęciu jest grafika, która zwykle przedstawia logo jego właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczenie się wyłącznie do obrazka jest mało praktyczne. Najlepiej, jeśli towarzyszy mu wpis definiujący nazwę marki lub też jej adres WWW. Dzięki tym informacjom grafika przestanie być nieznanym elementem dekoracyjnym, gdyż stanie się materiałem reklamowym o dużym potencjale. Jeśli więc osoba trzecia będzie chciała zyskać dostęp do obrazu w pełnej jakości, koniecznie będzie musiała skontaktować się z jego prawowitym właścicielem. Dzięki dodatkowym informacjom na znaku wodnym będzie to o wiele łatwiejsze.

Podsumowując, znak wodny na zdjęciu sprawia, że przedstawiony materiał jest jedynie zdjęciem poglądowym. Co ciekawe, fotografowie często korzystają z alternatywnych metod dbania o swoje korzyści majątkowe. Jedną z nich jest celowe zmniejszenie rozdzielczości poglądowego obrazu lub dodanie różnych wstawek itd.

Przeczytaj więcej na mp-foto.pl

Redakcja sommer-foto.pl

Redakcja "Sommer Foto" to zespół zróżnicowanych talentów, których pasją jest tworzenie inspirujących treści w różnych dziedzinach. Każdy członek redakcji wnosi do projektu unikalne umiejętności i doświadczenie, które uzupełniają się nawzajem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nietypowe miejsca na wesele w Warszawie