Tutaj jesteś

Jaki sprzęt fotograficzny wybrać, czyli co jest potrzebne by robić zdjęcia?

16 marca 2020 Fotografia


Właściwie żaden podręcznik fotografii ani poradnik nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na rynku dostępne jest wiele modeli aparatów i każdy ma swoje zalety i wady. Sugerowanie jakiegokolwiek konkretnego jest błędem, bo każdy fotograf sam powinien określić, czego dokładnie oczekuje od swojego sprzętu. Zastanówmy się jednak jaki sprzęt fotograficzny wybrać, żeby w ogóle móc zacząć wykonywać profesjonalne zdjęcia?

Analogowy czy cyfrowy?

Pierwszą i podstawową decyzję, jaką należy podjąć jest to, jaką techniką chcemy wykonywać zdjęcia – analogową czy cyfrową. Dla początkujących lepsza będzie cyfrowa. Pozwala na większą ingerencję w samą fotografię oraz na sprawdzanie na bieżąco efektów pracy. Dzięki temu można zdecydować o powtórzeniu ujęcia lub o jego delikatnej korekcie. Obecnie też aparaty cyfrowe są tańsze. Zakup sprzętu o przyzwoitych parametrach to kilka tysięcy złotych.

Lustrzanka… czy kompakt?

Jeśli chcesz wykonywać profesjonalne zdjęcia to takie pytanie nie ma racji bytu. Kompakt to zabawka dla amatorów. Można go zabierać ze sobą na wycieczki i uwieczniać rodzinne uroczystości. Nie ma jednak mowy o tym, by wykonywać nim profesjonalne zdjęcia. Kompakty mają słabsze parametry i dużo mniej możliwości niż lustrzanki.

Dodatkowe wyposażenie

Z czasem, jak Twoje zdolności będą się rozwijać poczujesz potrzebę posiadania własnego studia. Już od 500 złotych można znaleźć gotowe zestawy do stworzenia go w domu. Minimum to statywy z belką do podtrzymywania tła – białego i czarnego oraz dobrze dobrane lampy. Oświetlenie powinno znajdować się w specjalnych parasolach, które odbijają światło i kierują je tam, gdzie powinno padać. Tło i oświetlenie są konieczne do robienia profesjonalnych zdjęć. Jeśli chcesz specjalizować się w fotografii produktowej to powinieneś też wyposażyć się w specjalny namiot bezcieniowy.

Na początek bez przesady

Jeżeli jesteś dopiero na początku Twojej kariery fotografa i sprawdzasz, czy to zajęcie dla Ciebie, to nie powinieneś szaleć z zakupem sprzętu. Stawiaj na dobrą jakość, ale w przyzwoitej cenie. Pamiętaj, że ucząc się, łatwo jest coś uszkodzić lub popełnić błąd. Jeśli nie będziesz korzystać ze sprzętu z górnej półki cenowej to odczujesz go mniej. Warto też tutaj wspomnieć, że w razie wątpliwości, co do wyboru sprzętu najlepiej jest kierować się opiniami innych jego użytkowników. Osoby, które miały okazję sprawdzić na żywo, jak sprzęt działa i jakie ma możliwości najlepiej będą potrafiły ocenić jego przydatność. Zdarza się, że parametry urządzenia są zadowalające, a mimo to aparat nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali. Warto, więc przed zakupem poprosić o możliwość uruchomienia urządzenia i sprawdzenie jak leży w ręce i jak wyglądają robione nim zdjęcia. Oczywiście jest to znów plan minimum. Taki krótki test nie pozwoli na dokładną ocenę testowanego urządzenia, ale może być dobrym testem przesiewowym. Niektóre aparaty mogą zostać skreślone z listy już na jego etapie. To dobry pierwszy krok do podjęcia decyzji.

Redakcja sommer-foto.pl

Redakcja "Sommer Foto" to zespół zróżnicowanych talentów, których pasją jest tworzenie inspirujących treści w różnych dziedzinach. Każdy członek redakcji wnosi do projektu unikalne umiejętności i doświadczenie, które uzupełniają się nawzajem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sesje zdjęciowe