Najpopularniejsze triki fotograficzne – co warto o nich wiedzieć?

Zdjęcia dają nam możliwość zatrzymania chwili. Są rewelacyjnym sposobem na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień. Co jednak można zrobić, aby zdjęcia nie tylko były dla nas ważne, ale też ciekawe pod względem ich wykonania? Czy da się zrobić ciekawe zdjęcie nieciekawego obiektu? Jak się okazuje, jest to możliwe. Musimy jedynie wiedzieć, jakie triki fotograficzne powinniśmy zastosować, aby nasze zdjęcie stało się bardziej ciekawe dla odbiorcy. W naszym poniższym artykule, przedstawimy państwu kilka bardzo prostych, fotograficznych sztuczek, dzięki którym, Wasze zdjęcia będą jeszcze ciekawsze.

Przede wszystkim – efekt rozmycia

W zdjęciach, bardzo ważne jest wyeksponowanie tematu zdjęcia. Najczęściej temat zdjęcia to to, co znajduje się na pierwszym planie. Ciekawym zabiegiem jest jednak rozmazanie tego, co znajduje się w tle. Nie chodzi o to, aby zdjęcie było nieostre, tylko aby drugi i trzeci plan, był lekko rozmazany. Dzięki temu, będziemy w stanie zobaczyć to, co znajduje się w tle zdjęcia, ale jednocześnie nie będzie to przeszkadzało w zwróceniu uwagi na elementy znajdujące się na pierwszym planie. Efekt rozmycia, bardzo często stosowany jest w przypadku zdjęć jedzenia, kiedy zależy nam na tym, aby to posiłek był na pierwszym planie i kiedy nie chcemy pokazywać za bardzo tła zdjęcia.

Winietowanie zdjęcia – co to znaczy?

Innym, bardzo ciekawym trikiem fotograficznym, który stosowany jest szczególnie w czasie obróbki cyfrowej fotografii, jest winietowanie zdjęcia? Co to dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, jest to zaznaczenie konkretnego obszaru zdjęcia, który będzie wyeksponowany. Pozostałe elementy znajdujące się na zdjęciu, zostaną rozmazane lub staną się po prostu mniej wyraźne. Winietowanie możemy wykonać nawet za pomocą bardzo prostych programów do obróbki zdjęć – chociażby tych, które możemy pobrać na nasz telefon. Taki trik, świetnie sprawdza się w przypadku zdjęć zwierząt, portretów czy szeroko rozumianej makro fotografii.

Rybie oko – co możemy dzięki niemu osiągnąć?

Kiedy fotografujemy wnętrza, bardzo zależy nam na tym, aby optycznie wydały się one większe, niż w rzeczywistości. W osiągnięciu takiego wrażenia, z pewnością okaże się pomocny efekt rybiego oka. Możemy go osiągnąć, poprzez założenie odpowiedniego obiektywu. Dzięki rybiemu oku, pomieszczenia będą wydawały się większe, czy wręcz rozciągnięte. Bardzo często stosuje się ten zabieg w przypadku zdjęć, które wykonywane są np. do ogłoszeń wynajmu lokali czy sprzedaży.

Jak zatem wyraźnie widać, trików, które mogą wyraźnie uatrakcyjnić nasze zdjęcia, jest całkiem sporo. Musimy jedynie wiedzieć, które z nic będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku konkretnej fotografii. To, co jest bardzo ważne, to fakt, że nie wszystkie triki fotograficzne, związane są z szeroko rozumianą obróbką cyfrową zdjęcia. Czasem, jesteśmy w stanie je osiągnąć np. poprzez założenie konkretnego rodzaju obiektywu. Warto jest mieć to na względzie, kiedy zastanawiamy się nad tym, jak sprawić, aby zdjęcie przez nas wykonywane, było ciekawe i atrakcyjne dla oglądającego.

Redakcja sommer-foto.pl