Tutaj jesteś

Jaki statyw fotograficzny wybrać?

30 stycznia 2020 Fotografia


Statyw fotograficzny to zdecydowany „must have” każdego profesjonalnego fotografa. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie doskonałej ostrości zdjęć oraz uchwycenie długo wyczekiwanych momentów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli statywów. Jaki statyw fotograficzny wybrać, aby w codziennej pracy fotografa wykorzystać w pełni jego funkcjonalność?

Dlaczego potrzebujesz statywu?

Rynek akcesoriów fotograficznych oferuje ogrom różnego rodzaju statywów, którego wybór uzależniony będzie od efektu, jaki pragniemy uzyskać na zdjęciach. Niezastąpiony okaże się podczas wykonywania zdjęcia przy długich czasach – zdjęcia koncertowe oraz nocne. Statyw fotograficzny może również okazać się przydatny podczas fotografowania jesienią i zimą, gdy na zewnątrz szybko zapada zmrok. Ponadto, jeśli w swojej pracy często wykonujesz zdjęcia panoram oraz fotografie w technice HDR to posiadanie statywu okazuje się niezbędne. Zatem już wiesz, kiedy w swojej pracy będziesz potrzebował statywu. Teraz zastanówmy się, jaki statyw fotograficzny wybrać?

Wybór statywu. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup statywu, jego wybór należy uzależnić głównie od własnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe cechy:
– wysokość,
– wagę,
– udźwig./

Wysokość statywu wyrażana jest zazwyczaj w trzech parametrach. Maksymalna wysokość statywu, która powinna być nieco większa od wysokości fotografa, wielkość po złożeniu – im mniejsza, tym transport statywu jest łatwiejszy oraz wysokość minimalna, ważna podczas robienia zdjęć z tzw. żabiej perspektywy.

Waga statywu wpływa w głównej mierze na stabilność aparatu – im cięższy statyw, tym stabilność jest większa. Przeszkadza ona jednak podczas transportu, kiedy to każdy dodatkowy kilogram wpływa na komfort pracy fotografa. Na rynku dostępne są statywy wykonane z włókna węglowego, które mogą być kompromisem pomiędzy statywami stalowymi – ciężkimi, ale stabilnymi, a statywami aluminiowymi – lekkimi, ale mniej stabilnymi. Statywy z włókna węglowego są jednak dużo droższe niż pozostałe modele.

Udźwig jest istotnym parametrem określającym maksymalne obciążenie statywu. Dobierając statyw pod względem jego udźwigu ważne jest zważenie sprzętu, jaki ma być połączony ze statywem.

Rodzaje statywów fotograficznych

Statywy stołowe – modele te doskonale sprawdzają się podczas wykonywania okazjonalnych zdjęć w pomieszczeniach. Przeznaczone dla aparatów kompaktowych, ponieważ cięższe modele mogą spowodować ich niestabilność.

Statywy studyjne – najbardziej stabilne modele, przeznaczone do pracy w studio. Ich waga może wynosić nawet 100 kg, dlatego ich przenoszenie zazwyczaj nie jest możliwe. Cena takich statywów to nawet 10 tys. zł.

Monopody – statywy te skonstruowane są tylko z jednej nogi, składającej się z czterech części. Doskonale sprawdzają się w pracy na niestabilnym podłożu, jak i podczas fotografowania koncertów. Wymagają stałego podtrzymywania.

Statywy standardowe – to trwałe i stabilne modele o jednocześnie niskiej cenie. Głowicę statywu można dokupić osobno, co stanowi jego dużą zaletę.

Redakcja sommer-foto.pl

Redakcja "Sommer Foto" to zespół zróżnicowanych talentów, których pasją jest tworzenie inspirujących treści w różnych dziedzinach. Każdy członek redakcji wnosi do projektu unikalne umiejętności i doświadczenie, które uzupełniają się nawzajem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?