Można by myśleć, że fotografia analogowa odeszła już do lamusa. Można by powiedzieć, że nikt takich zdjęć już NIE robi! Ale to nie jest prawda. Jeśli chodzi o zdjęcia analogowe to rzeczywiście są one mniej popularne niż ich cyfrowe odpowiedniki. Trzeba jednak zauważyć, że wiele Młodych Par decyduje się na fotografię analogową po to, by upamiętnić najważniejszy dzień w ich życiu. Czy taka fotografia to hit czy kit?
Wyjątkowe zdjęcia
Aparaty cyfrowe znajdują się teraz w każdym telefonie. Wiele osób robi sobie zdjęcia codziennie i to w ogromnych ilościach. Powstają setki, tysiące i miliony zdjęć bez pomysłu. Nawet się do nich nie wraca i nie traci czasu na oglądanie ich. Podobnie jest ze zdjęciami ślubnymi. Zdarzają się takie uroczystości, w których czasie powstają setki zdjęć – nudnych, sztampowych i powtarzalnych. Analogowa fotografia ślubna jest szansą na to, by zdjęcia były unikatowe. By miały charakter i głębię, której brakuje zdjęciom cyfrowym.
Inny wygląd
Zdjęcia wykonane techniką analogową wyglądają trochę inaczej niż te wykonane cyfrowo. Zazwyczaj wcale nie wymagają retuszu. Klisza bardzo dobrze oddaje kolory pastelowe oraz naturalne odcienie skóry. Bardzo dobrze prezentuje się na niej zieleń i barwy ziemi. Analogowa fotografia jest, więc doskonała do wykonywania zdjęć w plenerze. Warto też dodać, że zdjęcia robione tradycyjnymi aparatami wymagają sporo światła. Stąd też zalecane jest, by były robione w dobrze oświetlonym studio lub w plenerze. Na zdjęciach można wtedy uchwycić subtelną grę świateł, która jest nieosiągalna dla zdjęć cyfrowych. Zdjęcia analogowe są, więc szansą na zdobycie unikatowej pamiątki. Takiej, której nie ma większość znajomych i do której po latach wciąż będzie się wracało z uśmiechem.
Nie tylko na papierze
Wielu Młodych skreśla analogową fotografię ślubną, bo boją się, że otrzymają jedynie wydrukowane odbitki zdjęć. Dobrze wiemy, że możliwości ich dalszego wykorzystania są bardzo ograniczone. W rzeczywistości jednak klient zamawiający sesję analogową otrzymuje zdjęcia wydrukowane oraz takie w formatach cyfrowych. Dzięki temu może je powielać i wykorzystywać do tworzenia własnych personalizowanych pamiątek np. magnesów, kubków, koszulek. Może też wykorzystać je do wykonania fotoksiążek, które podaruje gościom w ramach prezentu-pamiątki ze ślubu. Finalny produkt jest, więc taki sam niezależnie od tego, jaką techniką zostały wykonane zdjęcia. To bardzo ważne, bo nie wszyscy wciąż zdają sobie z tego sprawę. Analogowe wykonywanie fotografii wymaga od samego fotografa specjalnego sprzętu i umiejętności. Przydaje się też spore doświadczenie, bo nie ma możliwości sprawdzenia na bieżąco, czy zdjęcie się udało. Potrzebne jest, więc wyczucie. Zdjęcia robione na kliszy należy też wywołać w ciemni z użyciem odpowiednich odczynników. Najpierw uzyskuje się negatyw, później dopiero można myśleć o przeniesieniu go w format cyfrowy oraz o wydruku. To sporo pracy dla prawdziwego fachowca. W efekcie otrzymuje się zdjęcia o niespotykanej już głębi i charakterze.