Tutaj jesteś

Kilka fotograficznych wskazówek dla każdego?

11 lutego 2022 Fotografia Kilka fotograficznych wskazówek dla każdego

W poniższym artykule przedstawię kilka porad jak robić lepsze zdjęcia, bez względu na to, czy używasz smartfona, czy profesjonalnego aparatu.

Trenuj znajdowanie odpowiedniego oświetlenia.

Ten punkt jest najważniejszy, możesz ćwiczyć tę umiejętność w każdej chwili, nawet bez aparatu. Fotografię określa się, jako „malowanie światłem”. W rzeczywistości każda kamera to tylko pudełko, które przechwytuje światło, które do niego wpada. Oczywiście jest to duże uproszczenie, jednak oddaje ono istotę fotografii. Najważniejszą radą dla każdego fotografa jest nauczyć się widzieć i doceniać dobre oświetlenie. Po prostu przyglądnij się swojemu otoczeniu i zadaj sobie pytania dotyczące oświetlenia i tego, jak możesz je wykorzystać w procesie fotografowania. Może w kadrze jest światło, wpadające przez drzewa, lub oświetlenie w nietypowym kolorze? A może promienie światła odbijają się od powierzchni lustra lub generują oryginalne cienie? Pamiętaj, jeśli nauczysz się widzieć dobre oświetlenie, będziesz w połowie drogi do zostania dobrym fotografem.

Skomponuj ujęcie.

Istnieje wiele opinii na temat kompozycji, ale zasadą, która zawsze się sprawdza, jest reguła trójpodziału. Powinieneś w myślach podzielić klatkę na 9 równych bloków. Najłatwiej to zrobić, rysując w myślach 2 pionowe i 2 poziome linie równomiernie dzieląc kadr.

Teraz, aby skomponować ujęcie, musisz umieścić obiekt w jednym z czterech punktów przecięć, wyimaginowanych linii. Jest to bardzo łatwe i z pewnością szybko przyswoisz sobie ten sposób komponowania ujęcia. Wystarczy, że regularnie będziesz ćwiczyć określony sposób kompozycji. W rezultacie taka aranżacja nada Twoim zdjęciom bardziej estetyczny wygląd, zdecydowanie lepszy, niż gdybyś po prostu umieścił obiekt na środku kadru. 

Treść zdjęcia jest najważniejsza.

To stwierdzenie stało się niemal banałem, ale mimo to jest obecnie bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy bombardowani zdjęciami przez portale tematyczne, serwisy społecznościowe, takie jak np. Instagram. Jeżeli chcesz się wyróżnić, musisz przyciągnąć uwagę widza interesującą treścią zawartą na zdjęciu. Dlatego powinieneś ciągle zadawać sobie pytanie, co fotografujesz, jaki jest Twój temat i czy jest on interesujący? Po prostu zawsze staraj się znaleźć ciekawy obiekt do sfotografowania. 

Pamiętaj, że zdjęcie tworzy to, co znajduje się przed obiektywem, a nie mechanizm aparatu. Dlatego nie powinieneś winić sprzętu nieudany efekt końcowy. Aparat wyższej klasy może tylko poprawić jakość obrazu, ale nie sprawi, że fotka pozbawiona cech charakterystycznych stanie się nagle interesująca. Zwykłe ujęcie wykonane nawet najlepszym świecie aparatem na pozostanie przeciętną fotografią, ale oryginalna scena uchwycona nawet słabym smartfonem wywoła niezapomniane wrażenie.

Spójrz na fotografowaną scenę pod innym kątem.

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania świata z wysokości od 1,5 do 2 metrów nad ziemią. Jednak jeśli uda Ci się sfotografować obiekt z niższego lub wyższego kąta, możesz uzyskać ciekawsze ujęcie. Na przykład może zdecydujesz się zrobić zdjęcie z bardzo bliskiej odległości lub pod nietypowym kątem. Dlatego spróbuj wyjść poza schemat, eksperymentuj z kątami fotografowania, a otrzymasz oryginalne ujęcie nawet znanego już obiektu.

Zwróć uwagę szczegóły

Fotografując osoby i przedmioty zwracaj uwagę na szczegóły. Zauważ małe rzeczy, które mijamy każdego dnia, nie zwracając na nie uwagi. Na szczęście, Ty wraz ze swoim aparatem możesz dać widzowi możliwość spojrzenia w świat, którego nigdy nie zauważa. Spójrz na fakturę betonu, wzory na liściach i korze drzewa, możesz też wykonać ciekawe zdjęcia owadom itp.

Pamiętaj, że większość nowoczesnych smartfonów umożliwia robienie zbliżeń, utrzymywanie ostrości obiektu i rozmycie tła. Spróbuj skorzystać z tych funkcji.

Poczekaj na decydujący moment.

To jest dokładnie ten moment, w którym wszystkie powyższe wskazówki możesz zebrać w jedną całość. Wiele osób podnosi aparat do oczu i robi zdjęcie, myśląc, że na tym jego praca się kończy. Jednak prawdziwy fotograf nie spieszy się, ponieważ będzie czekał na moment, kiedy wydarzy się coś ciekawego. To jest różnica między zwykłym fotografowaniem a prawdziwą fotografią.

Uważany za ojca fotografii ulicznej, Henri Cartier-Bresson ukuł frazę „decydujący moment”, aby wyrazić zestaw okoliczności, które składają się na świetne ujęcie. Ze względu na jedno zdjęcie mógł spędzić noc w plenerze w miejscu, gdzie jak wiedział, jest dobra kompozycja do zdjęcia i będzie doskonałe oświetlenie.

Oczywiście nie każdy z nas ma wystarczająco dużo wolnego czasu, aby fotografować z takim samym zapałem, ale przykład Cartier-Bressona może być impulsem do odejścia od praktyki „szybkiego” pstrykania i zmianę tego nawyku na oczekiwanie magiczny moment, który można zamienić w wyjątkowe ujęcie.

Podziel się z innymi swoją pracą.

Jeżeli lubisz robić zdjęcia, dziel się efektem swojej pracy z innymi. Najlepsze fotki możesz zamieścić na serwisach takich jak wspomniany już Instagram, czy Facebook. Możesz także wywołać zdjęcia i w takiej formie zaprezentować je bliskim i rodzinie. Natomiast najlepsze prace możesz wydrukować w formacie XXL, oprawić w antyramę i potraktować, jako oryginalną ozdobę mieszkania.

Redakcja sommer-foto.pl

Redakcja "Sommer Foto" to zespół zróżnicowanych talentów, których pasją jest tworzenie inspirujących treści w różnych dziedzinach. Każdy członek redakcji wnosi do projektu unikalne umiejętności i doświadczenie, które uzupełniają się nawzajem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?