Gadżety fotograficzne, które ułatwią pracę każdemu fotografowi

Każdy fotograf chciałby pracować szybko, wygodnie i wydajnie. Właśnie dlatego powinien otaczać się akcesoriami, które pomogą mu w osiągnięciu tego celu. Jakie gadżety fotograficzne przydają się w pracy?

Blenda

W pracy fotografa bardzo ważne jest światło oraz umiejętność właściwego operowania nim. Dlatego w studio przydają się nie tylko lampy ale też blendy. W dużym uproszczeniu to przenośna powierzchnia, która ma za zadanie odbijać zastane światło. Dzięki niej sesje wyglądają na dużo bardziej profesjonalne. Ważniejsze jest jednak to, że niwelują konieczność używania lampy błyskowej. Najbardziej popularne i równocześnie najbardziej przydatne kolory blendy to biały i srebrny. Warto wyposażyć się w przynajmniej dwie sztuki – dużą i małą.

Mini statyw

Nikogo nie trzeba przekonywać, że statyw jest niezwykle ważny w pracy fotografa. Pomaga on ustabilizować obraz i niweluje mikroruchy rąk. Mały statyw jest równie praktyczny jak jego duży odpowiednik, ale jest łatwiejszy w przechowywaniu i transporcie. Problemem jest za to to, że trzeba go ustawić na jakimś innym podwyższeniu. Mały statyw może się sprawdzić, gdy wykonujesz sesję zdjęciową w zaciszu domowym klienta. Statyw przewieziesz w każdej torbie, a na miejscu bez trudu znajdziesz przedmiot nadający się na podstawkę. Może to być taboret, stolik, a może po prostu piramida z książek.

Pasek do aparatu

Niestety nie jest to gadżet oczywisty. Każdy aparat powinien mieć pasek. To kwestia jego bezpieczeństwa, bo pasek może uratować aparat przed upadkiem z wysokości. Niektóre lustrzanki mają firmowy pasek w zestawie. Jako gadżet można dokupić sobie pasek, który będzie spełniał nasze wymogi. Może być kolorowy, wzorzysty, odpowiednio gruby. Wszystko zależy od gustu.

Torba na aparat i obiektywy

Jeśli jesteś fotografem, który wykonuje mobilne sesje zdjęciowe lub robi zdjęcia w plenerze to koniecznie musisz mieć torbę. Nie możesz przecież wszędzie biegać z aparatem w ręce. W ten sposób bardzo łatwo mógłby się uszkodzić lub rozbić. Pamiętaj, że urządzenia tego typu są bardzo delikatne i wymagają właściwego traktowania. Nie musisz wcale korzystać z torby dedykowanej przez producenta. Obecnie wiele firm oferuje torby na akcesora fotograficzne, które są nie tylko bezpieczne ale też estetyczne. Na pierwszy rzut oka nie odróżniają się od zwykłych torebek, co dodatkowo zabezpiecza przed kradzieżą sprzęt warty mnóstwo pieniędzy. Wszędzie, gdzie idziesz z aparatem możesz wyglądać elegancko i stylowo.

Aparat typu polaroid

Trudno byłoby robić profesjonalne zdjęcia aparatem z wbudowaną drukarką. Obecnie są już kultowym urządzeniem. Może nie nada się do pracy, ale na pewno będzie świetnym gadżetem, którym można się pochwalić. Zdjęcia wykonane aparatem typu polaroid różni się od cyfrowego. Ma zupełnie inny charakter, a obraz ma głębię. Co ważne, robienie zdjęć takim aparatem uczy pokory. Każda nieudana próba to pieniądze zmarnowane na papier i kliszę. Dzięki temu możesz nauczyć się robić lepsze zdjęcia.

Redakcja sommer-foto.pl