Jak robić ostre zdjęcia – poradnik dla początkujących

Każdy z nas lubi oglądać zdjęcia. Niestety, nie zawsze wiemy, w jaki sposób prawidłowo je robić. O czym zatem należy pamiętać, jeśli chcemy robić dobre zdjęcia? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z robieniem dobrych zdjęć, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – odpowiedni kadr

To, od czego trzeba zacząć, jeśli chodzi o robienie dobrych zdjęć, to wybór kadru. To on będzie bowiem definiował, czy zdjęcie, które planujemy zrobić, będzie ciekawe. Zastanówmy się, co chcemy pokazać. Bardzo ważne jest wybranie głównego tematu zdjęcia – dzięki temu będzie ono spójne. Wybór tematu zdjęcia, bardzo często definiuje to, co znajdzie się na pierwszym planie. Tak też powinno być – to, co chcemy pokazać w pierwszej kolejności, powinno być zawsze na pierwszym planie. Nie jest jednak powiedziane, że pierwszy plan, to zawsze musi być środek zdjęcia. Ważne jest to, aby oglądający zdjęcie, w pierwszej kolejności zwrócił na daną rzecz uwagę, kiedy ogląda zdjęcie. To podstawa, jeśli chodzi o robienie zdjęć.

Zadbaj o odpowiednią ostrość

W pytaniu, które brzmi: jak robić ostre zdjęcia, bardzo ważne jest ustawienie ostrości. Sęk w tym, że nie zawsze musi to oznaczać, że całe zdjęcie będzie ostre. Powinno być wprost przeciwnie. Ostrość jest bardzo ważna, szczególnie, jeśli chodzi o wyeksponowanie pierwszego planu. Nie możemy jednak zapominać, że ma ona bardzo duże znaczenie w całości kompozycji zdjęcia. niektóre elementy mogą być bardziej ostre inne mniej. Ważne jest jednak to, aby nie były one rozmazane. W przypadku, kiedy któryś element kompozycji zdjęcia jest rozmazany, możemy mówić o nieudanej fotografii. Takie rzeczy są widoczne od razu. Jeśli jednak zdjęcie jest ostre, to elementy, które znajdują się na dalszym planie, mimo, że nie będą wyeksponowane, nie będą rozmazane. Będziemy w stanie bardzo dobrze zauważyć, co dokładnie się tam znajduje.

Ostrość zdjęcia – jak ją ustawiać?

Skoro wiemy już, jak ważna jest ostrość zdjęcia, pora zastanowić się, w jaki sposób prawidłowo ją ustawić. Zasadniczo są dwa sposoby na ustawienie ostrości. Pierwszym z nich jest zrobienie tego ręcznie. Do tego celu, służą przede wszystkim pokrętła, tzw. pierścienie, które znajdują się tuż przy obiektywie aparatu. Możemy je dowolnie regulować i ustawić w taki sposób, na jakim nam zależy najbardziej. Drugim sposobem ustawienia ostrości zdjęcia, jest zrobienie tego automatycznie. Wiele aparatów ma funkcję tzw. „auto focus”. Pozwala ona na odpowiednie ustawienie ostrości w zdjęciu – tak, aby było ono wyraźne. Aparat też niejako sam ustala, co w danym kadrze powinno znaleźć się na pierwszym planie. Z tej funkcji najczęściej korzystają te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.

Reasumując, ustawienie ostrości zdjęcia, jest bardzo ważne. Musimy wiedzieć, jak to zrobić i na co w tym aspekcie zwrócić uwagę. Jeśli uda nam się odpowiednio ustalić ostrość zdjęcia, z całą pewnością będzie ono ciekawe i dobrze wykadrowane.

Redakcja sommer-foto.pl